top of page

Hvad er Kulturkapellet?

Kulturkapellet Aarhus er et nyt projekt, der udfolder sig i kapel-bygningen på det gamle Aarhus  Amtssygehus, og som har til formål at give unge fra det scenekunstneriske vækstlag rammer og faciliteter til at udvikle og fremvise scenekunst i fællesskab med andre kreative, foretagsomme og ambitiøse unge i Aarhus og omegn.

Foreningen er opstået i et samarbejde mellem de to etablerede, frivillige vækstlagsforeninger Scenekunsthuset Aarhus og Quonga samt fire kulturinstitutioner i Aarhus: hhv. Børnekulturhuset, Ungdomskulturhuset, Teaterhuset Filuren og Performing Arts Platform, der alle har bidraget med støtte og sparring i forbindelse med oprettelsen og udviklingen af stedet.

Det gamle kapel omdannes til en ny aarhusiansk ungescene, hvor både eksisterende og kommende medlemmer af Scenekunsthus Aarhus samt andre unge kulturaktører får mulighed for at optræde med forestillinger og koncerter samt afvikle andre kunstneriske og kulturelle aktiviteter og events – af unge, med unge og for unge. Stedet kommer desuden til at indeholde øve- og mødelokaler til de to drivende foreninger og deres medlemmer.

Om os: History

Bestyrelsen

kulturkapellet-portræt-3-Exp.jpg

Astrid Marie Vammen Ørsnæs

Forperson



astrid@kulturkapelletaarhus.dk

kulturkapellet-portræt-7-Exp.jpg

Katrine Flarup Staunstrup

Næstforperson



katrine@kulturkapelletaarhus.dk

 

kulturkapellet-portræt-1-Exp.jpg
kulturkapellet-portræt-14-Exp.jpg
274645791_693676738324040_6150937156513154835_n.jpg
Skærmbillede 2022-11-26 kl. 22.24.09.png
IMG_1548.JPG

Emil Tidemann

Repræsentant for Quonga




emil@kulturkapelletaarhus.dk

282373176_2077543435789046_2340711677166060257_n.jpg

Katrine Off Frendorf

Menigt medlem




katrinefrendorf@kulturkapelletaarhus.dk

Mette Iversen

Menigt medlem



mette@kulturkapelletaarhus.dk

Lisa Kraglund

Menigt medlem



lisa@kulturkapelletaarhus.dk

Vanessa Schmidt Bachmann

Menigt medlem



vanessa@kulturkapelletaarhus.dk

Line Møller Østermark
 
 Repræsentant for
Scenekunsthuset Aarhus




line@kulturkapelletaarhus.dk

line@skha.dk

bottom of page